Finansai

EIMIN siekia platesnių galimybių biotechnologijų sektoriui

Skatindama Lietuvos biotechnologijų sektoriaus plėtrą ir didindama konkurencingumą, Ekonomikos ir inovacijų ministerija pateikė Vyriausybei išvadą dėl Seimo narių rengtų Pluoštinių kanapių įstatymo pakeitimų, kuriai šiandien buvo pritarta. Priimti pakeitimai sudarytų galimybę tiekti rinkai ne tik galutinius pluoštinių kanapių produktus, tačiau ir jų žaliavą kitų gaminių gamybai. Be to, taptų lengviau eksportuoti pluoštinių kanapių produkciją į kitas valstybes. 

„Pluoštinių kanapių veikliųjų medžiagų rinkos apyvarta Europoje siekė 300 mln. eurų. Prognozuojama, kad iki 2030 m. ji pasieks 1,63 mlrd. eurų. Tai yra ir viena iš sričių, kuri Lietuvai per artimiausius metus gali suteikti naujų galimybių biotechnologijų plėtrai, o kartu – ir šalies ekonominiam augimui. Tai dar labiau sustiprintų Lietuvos gyvybės mokslų sektorių, kurio pridėtinės vertės dalis nuo BVP, planuojama, artimiausiu metu turėtų augti iki 5 proc.“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

„Iki šiol Lietuvoje neturime galimybės tiekti pluoštinių kanapių žaliavos kitų gaminių gamybai. Be to, laboratoriniai tyrimai atliekami tik vienintelėje valstybės valdomoje laboratorijoje, nesudarant sąlygų nei konkurencijai tarp laboratorijų, nei augintojų ir gamintojų savikontrolei. Tad šiais pokyčiais sustiprintume inovacijas ir eksporto plėtrą“, – sako ekonomikos ir inovacijų viceministrė Ieva Valeškaitė.

Seimo narių inicijuoti pakeitimai taip pat leistų pluoštinių kanapių augintojams atlikti mokslinius tyrimus uždarame grunte. Tokie tyrimai ypač susiję su inovatyvių pluoštinių kanapių auginimo metodų ir našumą didinančių technologijų išradimu ir pritaikymu. Šių technologijų sukūrimas, išvystymas ir sėkmingas pritaikymas skatintų dar didesnę modernizaciją.

Pakeitimai taip pat padidintų ir Lietuvos eksportą bei Lietuvos gamintojų galimybes konkuruoti tarptautinėse rinkose, nes reikalavimai eksportui skirtiems pluoštinių kanapių produktams ir gaminiams būtų nustatomi pagal šalies, į kurią eksportuojama, o ne pagal Lietuvos reikalavimus.  

Vyriausybė, siekdama apsaugoti Lietuvos rinką, taip pat siūlo tobulinti įstatymo projektą – numatyti dvigubos priežiūros modelį, apimantį pluoštinių kanapių gaminio ir gamybos priežiūrą, kuris leistų užtikrinti, kad visi vartotojams prieinami gaminiai atitiktų Pluoštinių kanapių įstatymo nuostatas.  

Pluoštinių kanapių įstatymas reglamentuoja pluoštinių kanapių auginimą ir pluoštinių kanapių produktų bei gaminių gamybą ir jų tiekimą rinkai. Pluoštinių kanapių augalai griežtai kontroliuojami, o gaminiai gali būti gaminami tik iš visus reikalavimus atitinkančių pluoštinių kanapių produktų.

Pranešimą paskelbė: Saulius Šimkevičius, Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)