Finansai

Išmaniųjų skaitiklių pirkimas: užbaigtas pirmasis svarbus etapas

ESO rengdamasi išmaniosios apskaitos diegimui Lietuvoje užbaigė išmaniųjų skaitiklių infrastruktūros pirkimo tiekėjų kvalifikacinę atranką. Tai vienas iš svarbių etapų pirkimo procese. 

Atrinkti 6-i geriausiai kvalifikacinius reikalavimus atitikę tiekėjai, kurie ESO vertinimu, turi geriausią patirtį jau vykdytuose išmaniųjų skaitiklių ir sistemų diegimo projektuose kitose šalyse. Jie galės toliau varžytis dėl paskelbtoje atrankoje. Atranka vyko iš 15-os dalyvavusių tiekėjų pagal iš anksto skelbtus kvalifikacinės atrankos kriterijus. 

Vykdant tolesnius veiksmus pirkimo procese, po atskirų administracinių procedūrų tik atrinkti dalyviai bus supažindinti su išsamiomis techninėmis specifikacijomis ir galės teikti pirminius pasiūlymus pirkimui. Laimės ekonomiškai naudingiausias pasiūlymas. Sutartį su išmaniosios apskaitos infrastruktūros diegėju planuojama pasirašyti 2020 m. pabaigoje. 

ESO šiuo pirkimu planuoja įsigyti apie 1,2 mln. vnt. išmaniųjų skaitiklių, o tiekėjai turės pasirūpinti ne tik pačių skaitiklių tiekimu, bet ir skaitiklių duomenų surinkimo ir valdymo IT sprendimu bei komunikacijos infrastruktūra.

Išmaniųjų skaitiklių diegimas numatytas nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje, VERT išmaniųjų elektros skaitiklių diegimo kaštų ir naudų analizei pritarė 2019 m. rugsėjo mėn. 

ESO planuoja pradėti diegti išmaniuosius skaitiklius Lietuvoje nuo 2021 m. Jie įgalins konkurenciją rinkoje, suteiksiančia postūmį kurtis naujoms paslaugoms. Išmanieji skaitikliai taps įrankiu, leisiančiu gyventojui analizuoti ir taupyti, o ESO greičiau nustatyti ir šalinti gedimus. Išmaniųjų skaitiklių diegimo procesą – pradedant daugiausiai suvartojančiais vartotojais – planuojama baigti iki 2023 m. pabaigos.

Apie išmaniųjų skaitiklių projektą 

ESO planuojama diegti išmanioji apskaita atneš ilgalaikę naudą Lietuvos vartotojui, elektros energijos skirstymo tinklui bei visai Lietuvos ekonomikai. Pastebėtina, kad derinant projekto investicijas su VERT, buvo aptartas ir suskaičiuotas platus spektras socialinių bei ekonominių naudų vartotojams, skirstymo tinklui, rinkos įgalinimui. Jas galima suskirstyti į tris pagrindines kategorijas: 

Ilgalaikė nauda gyventojams. Net 450 tūkst. Europos vartotojų dalyvavo 100 bandomųjų projektų įvairiose šalyse. Europos išmaniųjų skaitiklių pramonės grupės (ESMIG) parengtoje apžvalgoje skaičiuojama, kad priklausomai nuo to, kiek vartotojai įsitraukė į bandomąjį išmaniųjų skaitiklių projektą, jų sutaupymai siekė nuo 5 % iki 8,7 %. Per ESO 2017 m. vykdytą bandomąjį projektą klientai naudojo vidutiniškai iki 6 % mažiau elektros energijos. 

Nauda Lietuvos ekonomikai. Įdiegus išmaniuosius skaitiklius, fiksuojant vartojimą net 15 minučių tikslumu, bus įgalinta konkurencija, t.y., nepriklausomi tiekėjai galės geriau varžytis dėl klientų – konkuruoti paslaugomis, jų kokybe, kainomis ar kitais individualiais sprendimais. Panaši transformacija įvyko telekomunikacijų sektoriuje prieš dvidešimt metų. Galima tikėtis, kad įdiegus išmaniuosius skaitiklius bus pasiekta rinkos konkurencija ir dinamika, atnešianti daugiausia pasirinkimo naudos kiekvienam Lietuvos vartotojui. 

Efektyvesnis skirstymo tinklo valdymas. Įdiegus išmaniuosius skaitiklius, ESO nuotoliniu būdu galės matyti, kur ir koks vartojimas yra neteisėtas, galės prižiūrėti elektros tinklo kokybę ir operatyviai imtis priemonių, kad tokia veikla nebūtų vykdoma. Taip pat investicijos į tinklą bus tikslesnės, bus optimizuoti skaitiklių priežiūros ir rodmenų nurašymo kaštai bei kitos šiuo metu ESO patiriamos sąnaudos. Išmanieji skaitikliai jau įdiegti ir sėkmingai veikia beveik visose Europos šalyse.

Pranešimą paskelbė: Tomas Kavaliauskas, AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO)

(Perskaityta per mėnesį: 15, iš jų šiandien: 1.)