Finansai

Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacija: nauja valdyba, iššūkiai ir pagalba verslui

35 aktyvius privataus ir rizikos kapitalo rinkos dalyvius šalyje vienijanti  Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacijoje (LT VCA) šių metų gegužės mėnesį darbą pradėjo nauja valdyba. Asociacija, įgyvendindama ilgalaikius strateginius tikslus, yra pasiruošusi šiuo kriziniu laikotarpiu verslui padėti atsistoti ant kojų bei išnaudoti naujai atsiradusias investavimo galimybes.

Nauju VCA valdybos pirmininku išrinktas Rokas Pečiulaitis – ankstyvojo rizikos kapitalo fondo „Contrarian Ventures“ steigėjas, valdybos primininkas ir vykdantysis partneris bei „Vilniaus maratonas“ asociacijos valdybos narys. Ilgametę darbo patirtį R. Pečiulaitis sukaupė dirbdamas sandėrių tarpininku „Bank of America Merrill Lynch“ infliacijos ir kitų išvestinių finansinių priemonių departamente Londone.

Dar dvejiems metams į valdybą perrinkti LitCapital investicijų vadovas Julius Dukšta, Livonia Partners partneris Mindaugas Utkevičius ir „Swedbank investicijų valdymo“ direktorius Tadas Gudaitis. Taip pat prisijungė trys nauji nariai – Practica Capital finansų direktorius Gintas Daniusevičius, Baltcap infrastruktūros fondo partneris Šarūnas Stepukonis bei Iron Wolf Capital partneris Kasparas Jurgelionis.

Lietuvoje veikianti VCA kartu su šalies institucijomis ir partneriais, formuodama ir vykdydama bendrą rizikos ir privataus kapitalo verslo politiką, prisideda prie ekonomikos stiprinimo Lietuvoje, visam pasauliui kovojant su Covid-19. Naujo VCA valdybos pirmininko R. Pečiulaičio teigimu, rizikos kapitalo vaidmuo tampa vis svarbesnis.

„Rizikos kapitalas yra vienas iš svarbiausių ekonomikos variklių. Lietuvoje jo indėlis, ypatingai krizės laiku, kai nėra likvidumo ir kitų finansavimo alternatyvų, yra ypatingai svarbus. Pastaruosius metus  Lietuva padarė sparčią pažangą – tai įrodo fiksuojami rekordiniai 2019 m. rezultatai. Fondai pritraukė 484,8 mln. Eur kapitalo, o investicijos siekė – 36,9 mln. Eur“,– komentuoja R. Pečiulaitis.

Rinkos perspektyvos ir iššūkiai

Nors šiuo metu verslas išgyvena stiprų finansinį nuosmukį, anot R. Pečiulaičio, verslo sektorius tik dabar pradės jausti realias Covid-19 pasekmes, todėl svarbu yra stiprinti verslo užnugarį – rizikos kapitalo fondus, kurie gali užtikrinti ilgalaikę bendrovių veiklą ir kurti daug naujų bei konkurencingų įmonių tarptautinėje rinkoje.

„Rizikos kapitalas yra ypač svarbi finansinė ir ekonominė grandis, kai įmonėms reikia sustiprinti balansą ar pritraukti kapitalo plėtrai. Aktyvūs investuotojai gali sušvelninti verslo atstovų patiriamus padarinius ir išsaugoti daug verslų prisiimant riziką ir ne tik prisidedant pinigais, tačiau ir žiniomis“,– sako VCA valdybos atstovas.

Žvelgiant į rinkos perspektyvas, didžiausiais laimėtojais šioje krizinėje situacijoje tampa technologinės įmonės: „Verslai turės diegti didelius struktūrinius pasikeitimus, vienas iš jų – technologinių sprendimų pritaikymas. Skaitmenizacija taps kiekvieno verslo prioritetu ir skatins daugiau įmonių investuoti į naujas technologijas“,– pabrėžia R. Pečiulaitis.  

VCA pagalba medicinos ir verslo sektoriams

Nors pandemijos laikotarpis atnešė naujų iššūkių visoms rinkos, tai nepakeitė VCA ir jai priklausančių fondų narių veikimo principų, todėl jie intensyviai prisideda prie krizės pasekmių mažinimo, aktyviai investuodami į įmones ir prisidedami prie medicininės įrangos mobilizacijos.

Džiuginančių pavyzdžių ne vienas. AB „Audimas“ karantino metu pradėjo asmens apsaugos priemonių gamybą. Produkcija tiekiama tiek Lietuvos, tiek užsienio medicinos įstaigoms bei kitoms organizacijoms. Nauja veikla užsiėmė ir UAB “Labochema LT” –  medikams jau suorganizavo reikiamų apsaugos priemonių, kurių vertė daugiau kaip 800 tūkst. eurų., tiekimą. „BaltCap Infrastructure Fund” portfelio įmonės padovanojo medikams prekių už 110 tūkst. eurų. Ir įkalbino partnerius padovanoti dar už 83 tūkst. eurų.

Startuolis „Interactio“, nuotolinio vertimo platforma, bendradarbiauja su Europos Komisija, siekdama sujungti politinius lyderius ir filantropus tarptautinėje konferencijoje „Coronavirus Global Response“. Įsibėgėjus pasaulinei krizei, „Interactio“ padėjo Europos iniciatyvai bendromis pastangomis surinkti 7,5 mljrd. eurų aukų pasauliniam vakcinacijos i imunizacijos aljansui GAVI, kovojančiam su Covid-19.

Šis netikėtas laikotarpis atnešė naujų iššūkių ir asociacijos nariai susimobilizavo, siekdami mažinti pandemijos poveikį ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Tačiau dėl susiklosčiusios situacijos pačių fondų pritraukimo perspektyvos vertinamos nuosaikiai.

„Nors žvelgiant į praeitą finansinę krizę užfiksuota, kad fondai, pradedami veikti kriziniu laiku, turėjo vieną geriausių grąžos rodiklių, visgi 2020 metais tikimasi, kad fondų pritraukimas iš privačių ir ypač užsienio institucinių investuotojų sulėtės“,– sako R. Pečiulaitis. 

Siekiant suteikti verslui reikalingą finansinę pagalbą, VCA valdyba yra numačiusi konkrečius strateginius žingsnius.

„Mes toliau sieksime stiprinti rizikos kapitalo fondo įstatyminę bazę, didinsime tarptautines partnerystes su užsienio instituciniais investuotojais, privačiais ir strateginiais investuotojais, edukuosime apie rizikos kapitalo teikiamą naudą ir privalumus bei skirsime daugiau dėmesio vidinių narių kompetencijos stiprinimui“,–pasakoja R. Pečiulaitis.

Tikimasi didesnio valstybės įsitraukimo

Šiuo metu investicijų fondų laisvas kapitalas siekia apie 700 mln. Eur. Ši suma taptų nemaža finansinė injekcija verslui, jeigu būtų užtikrintas sklandus bendradarbiavimas su valstybe.

„Ypač šiuo momentu, kai yra sumažėjęs privačių ir institucinių investuotojų aktyvumas, yra reikalinga didesnė valstybės rolė, kad atsivertų privačių lėšų sumažėjimas“,– komentuoja R. Pečiulaitis.

Anot VCA valdybos pirmininko, ši asociacija yra subūrusi vieningus ir didelę patirtį rinkoje turinčius specialistus, kurių kompetenciją turėtų pasitelkti Vyriausybė, planuodama ir formuodama tolimesnius sprendimus dėl Covid-19 skirtų finansinių priemonių planavimo.

„Šiuo metu Vyriausybės resursų naudojimas yra gana ribotas, nors asociacija galėtų tapti tiltu, užtikrinant dialogą tarp rizikos kapitalo bendruomenės ir valstybės. Tai byloja užsienio pavyzdžiai, kuomet nepriklausomi patarėjai iš didžiausių finansinių tarpininkų ir fondų padeda valstybei struktūrizuoti efektyviausią modelį ir tokiu būdu užtikrina finansinį resursų panaudojimą“,– mintimis dalijasi R. Pečiulaitis.

Pranešimą paskelbė: – -, Berta And, UAB
Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacija: nauja valdyba, iššūkiai ir pagalba verslui

(Perskaityta per mėnesį: 40, iš jų šiandien: 1.)