saulės baterijos
Namai

Saulės kolektorių tipai bei pasirinkimo rekomendacijos

Standartiniame saulės generatorių komplekte yra pačios plokštės, inverteris, valdiklis ir baterija. Plokštės veikia kaip imtuvas ir energijos šaltinis. Jie gauna saulės šviesą ir paverčia ją elektriniu signalu, kuris per valdiklį perduodamas į baterijas.

Baterijos yra prijungtos prie keitiklio. Jis atsakingas už kintamosios įtampos 220V, 50 Hz išdavimą vartotojams. Elektros perteklius gali būti perkeltas į centralizuotą tinklą. Visi sistemos elementai yra namo viduje. Išimtis yra saulės baterijos. Jie dedami tam tikru kampu ant stogo.

Jeigu galvojate montuoti ne tik saulės baterijas bei ir šilumos siurblius, skaitykite plačiau čia kaip gauti APVA kompensaciją šilumos siurblių pirkimui→

Autonominės plokštės

Autonominės plokštės tiekia elektrą objektams, kurie nėra prijungti prie fiksuoto tinklo. Dieną elektra tiekiama iš skydų. Generatoriai kaupia energijos „rezervą“. Jis vartojamas tamsoje.

Tinklinis variantas

Populiarus atvirų sistemų pavadinimas yra be akumuliatoriaus. Modeliai skiriasi demokratine kaina. Saulės baterijos tiekia elektrą tik saulės aktyvumo metu (dienos metu).

Naktį elektros energija suvartojama per keitiklį, kuris parenka energijos šaltinį pagal esamą apkrovą. Kai kuriose šalyse, nakties elektros tarifas yra pigesnis. Todėl atviros sistemos yra ekonomiškai pagrįstos.

Atvirkštinės sistemos

Atvirkštinės sistemos daugiausia naudojamos pramoniniais tikslais. Kartais jie įrengiami elektrai priimti ir parduoti. Saulės baterijos generuoja energiją ir siunčia ją į tinklą per atvirkštinį skaitiklį. Už kilovatus mokama pagal vadinamąjį „žaliąjį tarifą“.

Kombinuotos baterijos

Į saulės baterijų komplektą įeina patys generatoriai, inverteris, baterija ir valdiklis. Jei baterijos nepakanka, papildoma energija imama iš tinklo. Pasirinkimas yra optimalus privatiems namams, kuriuose nėra rezervinio saulės baterijų kiekio.

Polikristaliniai saulės kolektoriai

Pagrindinis plokščių elementas yra polikristalinės struktūros puslaidininkiniai elementai. Maži silicio kristalai sujungiami į saulės elementus, o tai neleidžia sukurti vienodo paviršiaus. Vadinasi – mažesnis efektyvumas – 12-17%, o vienkristalinėms plokštėms – nuo 20%.

Polikristalinių saulės elementų gamyba yra ne tokia sudėtinga. Šie modeliai yra pigesni nei monokristaliniai analogai. Atsižvelgiant į mažą kainą, galite įsigyti kelis generatorius vienu metu ir pasiekti tą patį „išmetimą“ kaip ir monokristalinės plokštės.

Monokristaliniai saulės kolektoriai

Monokristaliniai saulės generatoriai yra efektyviausi. Jų efektyvumas siekia 20–24%.

Gamyba apima kelis etapus. Pirmiausia išauginamas monokristalas, o tada iš kelių silicio elementų surenkama reikiamos galios panelė. Populiariausi modeliai yra su 36, 60 ir 72 elementais.

Dėl vienpusės silicio kristalų krypties generatoriai geriau konvertuoja saulės energiją. Jei įmanoma išleisti šiek tiek daugiau, geriau rinktis monokristalines saulės baterijas. Jie atsipirks greičiau ir tarnaus – vidutiniškai 25-30 metų.

Amorfiniai saulės kolektoriai

Amorfiniai saulės elementai yra silicio vandenilio (puslaidininkio) sluoksnis. Jis gaunamas veikiant elektros srovę siliciui. Elementas išgaruoja ir nusėda ant pagrindo. Lanksčių plokščių paviršius gerai lenkia, todėl jas galima montuoti net ir ant lenktų paviršių.

Amorfinių generatorių efektyvumas yra šiek tiek mažesnis nei vieno kristalo generatorių – 18%. Amorfiniai generatoriai pasižymi didesne absorbcija ir yra veiksmingi net debesuotame ore. Plokštės tinka regionams, kur vyrauja dažni lietūs. Pietinių regionų gyventojai geriau renkasi vieno kristalo generatorius.

Šiandien rinkoje yra trys amorfinių plokščių kartos. Skirtumas yra darbo efektyvumas. Pirmoji versija buvo išleista su 5% efektyvumu. Dabar galite įsigyti modelių, kurių efektyvumas yra 12%. Amorfiniai generatoriai nėra tokie populiarūs. Jie yra prastesni už silicio plokštes ir yra brangūs.

Plėveliniai saulės generatoriai

Plėvelės plokštėse yra vario selenido arba kadmio telurido. Jie gaminami ritinėlių pavidalu. Plėvelę galima kloti ne tik ant stogo, bet ir ant bet kokio kito paviršiaus, iškirpti ir „pritaikyti“ iki norimo dydžio.

Kitas privalumas yra lengvas svoris. Dėl didelio energijos vartojimo efektyvumo generatoriai greitai atsiperka. Plėvelinių saulės generatorių efektyvumas siekia 10–12 proc.

Tipų veiksmingumas ir ypatybės

Efektyvumas yra vienas pagrindinių kriterijų renkantis saulės bateriją. Kuo didesnis rodiklis, tuo geresnis generatoriaus našumas.

Didžiausią saulės baterijos efektyvumą sukūrė vokiečių mokslininkai – 44,7 proc. Tai yra plokščių gamintojų etalonas. Mėgėjiškais tikslais galite naudoti modulius, kurių efektyvumas yra 10-15%. Jei planuojate įsigyti generatorių, kuris maitins visą šildymo sistemą, atkreipkite dėmesį į modelius, kurių galia yra didelė – 22%.

Svarbu suprasti, kad efektyvumo vertė „išėjime“ ne visada atitiks gamintojo deklaruojamus skaičius. Efektyvumas priklauso nuo saulės spindulių polinkio, šešėlio buvimo ir radiacijos lygio.

Maksimalų efektyvumą galima pasiekti pastatant saulės generatorių statmenai paviršiui (tai yra 90 laipsnių kampu). Plokščių paviršius turi būti „švarus“, neužgožtas medžių šakų ir kitų daiktų.

Svarbu: galite įsigyti stebėjimo prietaisus, kuriuose jau yra saulės buvimo vietos valdymo ir sekimo funkcija. Tokie įrenginiai patys prisitaiko prie tinkamo kampo.

Šaltinis: https://www.svarienergija.lt

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)